Předloha pro vraždu

Sedmadvacetiletá policistka Andrea Sýkorová přišla o partnera, zaměstnání i našetřené peníze. Zatímco zvažuje, jak dál, vypomáhá v kavárně a dochází na kurz tvůrčího psaní. Závěrečný večírek adeptů spisovatelského řemesla však přerve násilná smrt. Závěry kriminalistů vzbuzují pochybnosti, a tak se Andrea rozhodne pátrat na vlastní pěst. Přes počáteční tápání se záhy dostává na správnou stopu a také si začíná postupně uvědomovat, že věci nejsou vždy takové, jaké se na první pohled jeví, a že člověk mnohdy nemůže věřit ani svým nejbližším přátelům.

Ukázka z knihy:

Andreiny oči se vytrvale stáčely k jedinému stolku. Toho chlapa odněkud zná, jinak by jí nebyl tak povědomý. Objednal si espresso bez mléka, všechno ostatní odmítl. Dokonce i sklenici vody. Usrkával kávu a rozhlížel se kolem sebe, jako by na něco čekal. A taky že ano. Jakmile se zvedli poslední polední zákazníci, přistoupil k barovému pultu. V dlani mu zasvítil policejní odznak. Podle toho úšklebku ho poznala. Poručík Kalista, kdysi tátův spolupracovník. Než ho táta vystrnadil z mordparty. Mechanicky se zhostila úvodních formalit, v hlavě se jí honilo, co chce a jestli ví, čí dceru má před sebou. Cosi v jeho výrazu naznačovalo, že má velmi přesné informace.

„Znáte se s Janou Podhrázskou?“

Přikývla.

„Byla tu včera odpoledne? Mezi čtvrtou a půl pátou?“

Druhé přikývnutí.

„Co si objednala, s kým seděla a co vám říkala? Popište, pokud možno přesně, průběh její návštěvy.“

„Proč to chcete vědět? Stalo se něco?“ Oči se jí rozšířily, zkušenost diktovala očekávat problém.

„Paní Podhrázská měla včera v podvečer vážnou autonehodu.“

„Cože! Je v nemocnici? Bude v pořádku?“ Oběma rukama sevřela utěrku pohozenou na pracovní ploše. Nechtěla, aby viděl, jak se jí rozklepaly. Další šťavnaté sousto mu nedopřeje, stačí, že bude všude roztrubovat, že Sýkorova dcera si vydělává jako pingl. Přesto si toho všiml. Chvíli si hleděli z očí do očí. Věnoval jí vědoucí pokřivený úsměv.

„Tady se ptám já, tolik si snad ještě z minulého působení pamatujete.“ Ztvrdly jí rysy.

Pochopil její varování. Celý táta, připravená nahlásit ho inspekci. Dobře ví, jak nepříjemné je potýkat se se stížnostmi na neprofesionální chování. I bez polepené reputace. Jednou se tomu hajzlovi Sýkorovi dostane na kobylku, a nejlépe přes tu jeho nafoukanou dceru. Teď ale raději změní tón. „Odvezli ji do motolské nemocnice, její stav je stabilizován. Havarovala v důsledku závažné srdeční arytmie. Měla velké štěstí, druhým účastníkem nehody byl lékař, kardiolog. Na místě jí poskytl odbornou pomoc.“

Andrea . „Nevěděla jsem, že má srdeční potíže. Nikdy se nezmínila.“

„Srdce má v pořádku, arytmie nastala díky předávkováním Ritalinem.“

„Janka a psychofarmaka? To snad není možné.“ Neznělo to moc přesvědčivě, hlavou jí letěly Juliiny podezřívavé úvahy a v rozčilení zapomínala, kdo před ní stojí.

„Podhrázská přísahá, že žádné prášky nebere, potvrdil to i její manžel. Z rozboru časového plánu vyplynulo, že s největší pravděpodobností drogu pozřela zde v kavárně.“

„Domníváte se, že jí někdo mohl prášky podstrčit?“

„Brilantní úvaha,“ neudržel se. „Škoda že už nekráčíte ve stopách svého nedostižného otce.“

 

Žánr
detektivní román

Nakladatelství
MOBA

V prodeji u
MOBA

V prodeji u
Kosmas

V prodeji u
Knihy Dobrovský